HTML

Az egyesület honlapja itt,


ahol megtalálod az MTE céljait, az egyesületét
történetét, alapszabályunkat és szervezeti
felépítésünket, valamint a legfrissebb szakmai
ajánlásokat és sajtóanyagokat is!

Az MTE az I-Com tagja

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

Még nem lesz médiatörvény-javaslat

Katona Éva 2010.06.16. 21:56

"Egyelőre nem lesz válaszadási jog a helyreigazítás helyett, igaz nem tudni, hogy pontosan mennyi haladékot kaptak az újságírók/kiadók" - jelent meg az Antagonon. Az alábbiak a posztból:

Hétfőn Cser-Palkovics András bejelentette, hogy az indoklásában „média-alkotmánynak” becézett törvényjavaslatot most „legalább két hétig” szüneteltetik. Marad tehát az alkotmánymódosítás (szólásszabadság vs. véleménynyilvánítás szabadsága) és a közszolgálati média felügyeletének átalakítása, plusz az összevont ORTT, NHH a nyári médiacsomagban. Szalai Annamária helye biztos.

A médiacsomagról tegnap a TASZ is kiadta értékelését, náluk gyorsabb volt Polyák Gábor pécsi médiajogász (Majtényi volt tanácsadója, rövid ideig ORTT elnökjelölt), de van Transparency és MÚOSZ/Lapkiadók Egyesülete közlemény is. Aki elmélyedni,szörnyülködni akar, ebben a sorrendben megteheti. (Az Origo tisztességesen rámozdult a témára (itt és itt), a Hírszerző is kitett magáért, az Emasa külön dossziét hozott létre. (...) 

„A javaslat lehetőséget ad arra, hogy az eddigi bírói gyakorlat érvényesüljön a jövőben is. A mostani helyreigazítási szabályok szerint is kérhet véleményre vonatkozó helyreigazítást az, akiről kifejezetten sértő, bántó, durva módon írtak. Elképzelhető a jövőben is csak ilyen esetekben engednek majd teret a válaszadási jognak a becsületet vagy emberi méltóságot sértő kijelentéseknél. Nem minden véleményre lesz kötelező automatikusan választ közölni.” – értelmezte a javaslatból kiolvasható helyzetet Kiss M. Tibor, az Oppenheim ügyvédi iroda sajtóügyekre is specializálódott jogásza.
 
Az újságírókat közvetlenül érintő két további tervezett változás is kikerült az „azonnal átnyomni” kategóriából, mivel azok is a szüneteltettet, harmadik javaslatban vannak. Az első szerint az újságírónak nem lenne kötelező forrásáról tanúvallomást tenni. Kiss M. Tibor viszont arra hívta fel a figyelmünket, hogy ehhez módosítani kéne a polgári perrendtartás tanúvallomás megtagadásának jogára vonatkozó szabályait is, hogy ez valódi kifogássá válhasson. Hasonló a helyzet a törvénycsomag másik jófejkedő részével, ami lehetővé tenné, hogy újságíróként a jövőben lehessen rejtett kamerával mozgássérült-igazolványt venni, azaz a feltárás és bemutatás céljával jogszabálysértően viselkedni. Ehhez viszont számos további törvényt, például a BTK-t , a PTK-t vagy a Szabálysértési Törvényt lenne indokolt módosítani a büntethetőséget, illetve a jogellenességet kizáró rendelkezések körében. Igaz a Fidesz jelezte is: ez csak kerettörvény lenne, amit további módosítások követnek majd - ezek szerint lenne is mit.
A fennmaradó két javaslatban (alkotmánymódosítás, ORTT-NHH, illetve médiakuratóriumok összevonása) pénteken és hétfőn fogad elfideszes módosítókat a Kultúrális és Sajtó, illetve az Alkotmányügyi Bizottság. Változások így még ezekben is várhatóak.
 
Még egy finomság: szintén Kiss M. Tibor hívta fel rá a figyelmünket, hogy a szüneteltett törvény minden bizonnyal régebbi darab és a fiókból lett előhúzva, másként nehezen magyarázható, hogy a 27. szakaszában miért hivatkozik az új PTK-ra, amit áprilisban már hatályon kívül helyezett az Alkotmánybíróság. Most – bár csak rövid időre – vissza is kerül a fiókba.

 

Címkék: új médiatörvény

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://mte.blog.hu/api/trackback/id/tr82087505

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása